Bulut Depolama

Owncloud, bilgisayarlarınız ve mobil cihazlarınız arasında dosya paylaşımını merkezileştiren ve herkesle paylaşmanızı mümkün kılan açık kaynak kodlu bir özgür yazılım çözümüdür. Türevi bulut depolama çözümleri ticari firmalar tarafından google drive, dropbox gibi markalarla sunulmaktadır.

Bulut depolama hizmetlerinden yararlanmaya başlamadan önce kullanma kılavuzunu okuyarak sunulan hizmetler ve kullanımları hakkında bilgi sahibi olmanızı öneririz. Kullanma kılavuzuna [1] adresinden ve sisteme giriş yaptıktan sonra görüntüleyebileceniz "Yardım" bağlantısından [2] erişebilirsiniz. Bu kurulumda "version control","deleted files" ve "files encryption" özellikleri ile "mediaplayer" ve "backup" uygulamalarının devre dışı olduğunu hatırlatırız.

owncloud hizmetlerine [3] ve [4] adreslerinden herhangi birisini kullanarak erişebilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için kullanıcı adı olarak e-posta adresinizin "@boun.edu.tr"den önceki kısmını ve parola olarak e-posta hizmetlerinden faydalanmak için kullandığınız parolayı girmeniz gerekmektedir.

Tüm kullanıcılara 3GB depolama alanı atanmış ve yüklenebilecek en büyük dosya boyutu 1GB ile sınırlandırılmıştır. Bu kota ve sınırlamalar gelecekte değişebilir ve yalnızca dosyalarınız için 6 ay saklanmak üzere günlük yedekleme politikası uygulanmaktadır.

Bu hizmetin beta aşamasında olduğu düşünülmeli ve herhangi bir bulut depolama hizmetinde saklanan dosyaların genel erişime açık olabileceği varsayılmalıdır. Ayrıca yarım saat içerisinde gerçekleştirilecek 5 başarısız giriş denemesinin ilgili IP adresinin yarım saat için engellenmesiyle sonuçlanacağına dikkatinizi çekeriz. 

Bulut depolama hizmetiyle ilgili duyuru ve bilgilendirme metinlerine [4] adresinden ulaşabilir, soru ve sorunlarınız için iştakip sistemini [5] kullanabilirsiniz.

Bu hizmet şuan için yalnızca öğretim üyelerimize verilmektedir.

[1]  https://devekusu.cc.boun.edu.tr/ownCloudUserManual.pdf  

[2]  https://cloud.boun.edu.tr/index.php/settings/help

[3]  https://cloud.boun.edu.tr

[3'] https://bulut.boun.edu.tr

[4]  https://bilgiislem.boun.edu.tr/?q=tr/bulut-depolama

[4'] https://bilgiislem.boun.edu.tr/?q=en/cloud-storage

[5] https://istakip.boun.edu.tr/