Bilgisayar Desteği

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda akademik ve idari personelin kullandığı demirbaş numarası olan cihazlara yazılım ve donanım desteği verilmektedir. Cihazınızla ilgili herhangi bir sorunla karşılaştığınızda  www.istakip.boun.edu.tr adresini kullanarak İş talep sisteminden telebinizi girmeniz gerekmektedir.

Talebinizi sisteme girdikten sonra talebin işleme alındığına dair size bir bilgilendirme e-postası gelecektir. İşlem sonlandığında ise talebinizin tamamlandığını belirten bir e-posta gönderilecektir. Yazılım ve donanım taleplerinizde; talep sıranıza göre size telefonla ulaşılacak veya yerinize gelinerek sorun tespit edilmeye çalışılacaktır. Sorun, yerinizde çözülemediğinde cihazınızı BÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'na göndermeniz istenecektir. Bu durumda;

Cihazınızın Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'na gönderilmesi istendiğinde yapılması gerekenler;

  • Bilgisayarınız içindeki bilgilerinizi yedekleyiniz.
  • Cihazınızın üzerine İş Talep Numarasını ve ilgili destek personelini belirten bir not yazınız.
  • Bilgisayar veya yazıcı kurulum CD’lerini, şifrelerini birlikte yollayınız. 

 

Cihazım garanti kapsamı içindeyse ne yapmalıyım?
Donanım arızası olan cihazınız garanti kapsamı içindeyse; cihazınızı arızası için satın alınan firmaya yönlendiriniz.
 

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Hizmet politikası

1. BÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'na iletilen iş talepleriniz Bilgi İşlem Daire Başkanlığı içerisinde ilgili destek personeli tarafından telefon ve e-mail yoluyla cevaplandırılır.

2. İş talebinde, talebi yapan birim ya da kişi tarafından belirtilen telefon veya e-mail ile talebi yapana ulaşılamadığı durumlarda iş taleplerinin sistemimizde kalma süresi 10 iş günüdür. Bu süre geçildiğinde talep sistemimizden düşeceğinden ilgili talebin yenilenmesi gerekir.

3. İş talebi sırasında tespit edilen problemin durumuna göre telefonla, yerinde ya da Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda destek verilir.

4. Yazılım Destek Birimi üniversitemiz bünyesindeki demirbaş numaralı bilgisayarlara, lisansı yazılımlar yüklemektedir. Lisanssız yazılım kurulumu ve kullanımı kanunlarca yasak olduğundan lisanssız yazılım kurulumu merkezimizce yapılmamaktadır ve hiç bir şekilde önerilmemektedir.


BÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nın sorumluluğu altında yüklenebilen Lisanslı yazılımlar :

* Microsoft ürünleri (Güncel (kararlı) Windows sürümü, Güncel (kararlı) Office sürümü)

* Anti Virüs programı

* SPSS, AMOS, MATLAB, SOLİDWORKS

Yardımcı Yazılımlar :

* Webmail sertifikaları, Winrar, Java, Adobe Reader


NOT : Microsoft Kampüs antlaşmamıza göre; Microsoft işletim sistemi kullanılacak olan yeni bilgisayar alımlarında OEM lisans (Windows Professional veya üstü ) almak zorunludur.

5. İşletim sisteminin yeniden yüklenmesi veya dosya sisteminde değişiklik içeren durumlarda; hangi dosyaların yedeğinin alınacağı TALEP SAHİBİ tarafından mutlaka yazılı olarak belirtilmelidir, aksi durumlarda Bilgi İşlem Daire Başkanlığı yedek almakla sorumlu değildir.

6. Yazılım yüklemeleri, kurulumlar, virüs taramaları, veri aktarımları gibi hizmetler Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda verilmektedir.

7. Donanım Destek Birimi üniversitemiz bünyesindeki demirbaş numaralı cihazların donanım arızalarını gidermektedir. Gerektiğinde alınan parçaları değiştirir, yükseltme gerektiğinde öneride bulunur.

8. Cihazın arıza tespitinden sonra yedek parça (power supply, disk, memory, kartuş..) beklemesi durumunda; yer sorunu nedeniyle cihaz ilgili birimde bekletilir.

9. Cihazın tamir edilip ilgili kişiye haber verilmesinden sonra; 10 gün içerisinde cihaz teslim alınmalıdır.